Proč zrovna litinový hrnec?

září 3, 2017 - Reading time: 2 minutes

Litina je tradiční materiál, prověřený celými staletími. Jedná se o masivní materiál s vysokou tepelnou vodivostí a velmi odolným povrchem. Vždyť na které jiné nádobí můžete použít kovové nádobí bez obav o poškrábání nebo poškození. U litiny žádný strach mít nemusíte. Při správném používání zůstává přírodní litina nepřilnavá a stále jako nová, vařením neztrácí na kvalitě. Navíc vaření v kvalitní litině přináší výrazně sníženou spotřebu energie a tudíž i finanční úsporu.

 

Nádobí v dostatečné velikosti

Menší litinové hrnce s poklicí se hodí na přípravu polévek, omáček a běžné vaření rýže nebo luštěnin a těstovin, v těch větších můžeme vcelku připravit i kuře nebo kachnu podle tradičních receptů, uvařit pokrmy s receptem pro přípravu v jedné nádobě nebo masové rolády a další dobroty. Důležitý je i tvar, menší hrnce jsou často kulaté, větší modely bývájí protáhlé a značný objem umožní vařit větší množství surovin současně.

Na vařiči i v troubě

Kvalitní čistá litina Skeppshult umožňuje vaření na plynu, elektrickém sporáku nebo indukčních deskách stejně jako vložení hrnce nebo pekáče do trouby, problém nevznikne ani při vaření na otevřeném ohni. Litina výborně vede teplo a potraviny se tak krásně připravují, reakce na změnu přívodu tepla je okamžitá a díky tomu bývá vaření velmi rychlé. Ovšem pokud chceme nechat například základ na guláš nebo polévku pěkně táhnout, stačí si pohrát s nastavením vhodné teploty a výsledek bude určitě na jedničku. Pro přípravu masa, drůbeže, ryb i zeleniny je právě čistá litina tou nejvhodnější volbou, kdo ji jednou vyzkouší , už u ní zpravidla zůstane. Litinové nádobí je i skvělým dárkem, který bude sloužit dlouhé roky a stále bude přinášet ty nejlepší možné výsledky. Když nevíte, jaký dárek, sáhněte po kvalitní přírodní litině – tím nemůžete nikdy nic pokazit!